A fenntarthatóság jegyében

Bencés vendégség

 

E félévben a mi iskolánkra került sor a bencés vendégség megszervezésében. Örömmel tervezgettünk, ötleteltünk, az egészet a fenntarthatóság és teremtésvédelem témakörére felfűzve. Amikor elkezdtünk ezzel foglalkozni, még nagyon távolinak tűnt, de gyorsan tovaszálltak a hetek, s november 29-e elérkezett, amikor iskolánkban üdvözölhettük vendégeinket.

Egy rövid köszöntő után következtek az óralátogatások. 3 órát nyitottunk meg e célból:
A 2.a osztályban a teremtés szépsége és sokszínűsége az állatvilág kapcsán már többször előkerült, most a teremtés értékességére helyezte a hangsúlyt Lengyelné Hazai Beáta tanárnő, a gyógynövényeken keresztül. Kamillavirágot, zsálya- és mentalevelet szagoltak, ezekből készült teát kóstoltak a gyerekek, miközben a felhasználási területeikről beszélgettek. Az óra második felében matematika órát tartott Benedekné Jordán Krisztina tanító néni. Törpös kerettörténetbe ágyazott kódfejtő játék volt. A matematikai, logikai feladatok megoldása közben megjelentek a hittanórán megfigyelt gyógynövények, az üzemanyaggal való takarékosság, a helyes vízfelhasználás és a komposztálás fontossága is. Jó hangulatú, jól sikerült óra volt, melyben a gyerekek aktívan vettek részt.

Az 5.a osztályban Weinwurm Bencéné Tóth Katalin tanárnő angol óráját figyelhettük meg, téma: állatok és lakóhelyeik, mely éppen kapcsolódott az amúgy is aktuális témakörhöz, a lakóhelyhez. Szókincsfejlesztés, állatokat utánzó mozgásos játék és csoportos feladatmegoldás után dobozok és egyéb dekorációs anyagok felhasználásával el is készítették a diákok ezeket a lakóhelyeket. Nagyon ügyesen dolgoztak, kreatívan, egymást segítve dolgoztak, fantasztikus munkákat állíthattunk ki az óra végén.

A 7.a osztályban Gayerhosz Anna tanárnő biológia órája volt latható, témája az Örökölt birodalom, mely játékban a gyerek örököltek egy földterületet és pénzt. Viszont csak akkor kapják meg, ha jól használják fel, befektetik és önellátóak lesznek. Ezután a folyó partján összefűzték a területeket és megnézték, minek milyen hatása van a környező földekre. Minden csapat épített szennyvíztisztítót is a képre. Végül a levegőszenyezésről és a következményeiről beszélgettek.

Az órákkal kapcsolatban a vendégek kérdezhettek, hozzászólhattak. 

Kis szünet után Kalmanovits Zoltán igazgató úr beszélt arról, milyen programjaink voltak, vannak az iskolában, amik a környezetvédelemhez, fenntarthatósághoz kapcsolódnak. Megosztották a vendégek is azt, hogy náluk ugyanebben a témában milyen tevékenységek zajlanak.

Gayerhosz Anna és Weinwurm Bencéné Tóth Katalin tanárnők meséltek azzal kapcsolatban, hogy a saját óráikon milyen kapcsolódó feladatok, munkák 'vannak a tarsolyban', akár online végezhető formában. Az alsós tanító nénik közül Benedekné Jordán Krisztina és Györökné Balázs-Bécsi Gyöngyvér elképesztő mennyiségű készletüket mutatták be, melyeket számoláshoz, készségek fejlesztéséhez lehet használni, és mind-mind olyan anyagokból készült, mint például sajtos doboz, wc-papír guriga, tojástartó és még sorolhatnánk. Az alsó tagozaton a napközis tantó nénik (Verseghi-Nagy Edit és Tegzesné Katona Katalin) is figyelnek arra, hogy újrahasznosítható anyagok felhasználásával készítsenek eszközöket, játékokat, ajándékokat. A kiállított, bemutatott tárgyak között az ő munkáik is megismerhettük, ötleteket meríthettünk belőlük. Csak a fantázia szabhat határt, hogy ilyen dolgokat hogyan hasznosíthatunk remekül az órákon!

A bemutatók után mindenki odamehetett a számára érdekes tárgyakhoz, igazán jó hangulatú ötletcsere, beszélgetés folyt. 

A napot egy közös ebéddel zártuk, mely után elköszöntünk vendégeinktől. A nap teljes mértékben elérte célját, sok új ötlettel, módszerrel lettünk gazdagabbak, tanultunk egymástól, megismertük egymást. A jövő félévben találkozunk! :)