Beszámoló

Határtalan élmények Erdélyben 2026 – 7.a osztály

 

Iskolánk tanulói a Határtalanul! program keretében hat felejthetetlen napot tölthettek Erdélyben, ahol történelmi emlékhelyeket, természeti csodákat és a külhoni magyarság kulturális értékeit ismerhettük meg.

Utazásunk első állomása Nagyvárad volt, ahol a város szecessziós épületei, a püspöki palota, a székesegyház és a Fekete Sas Palota lenyűgöző látványt nyújtottak. Innen Gyergyószentmiklósra utaztunk, amely a következő napokban kirándulásaink kiindulópontja volt.

A program során ellátogattunk Borszékre, ahol megkóstoltuk a híres borvizeket, megismertük a Tündérkert különleges természeti értékeit, valamint betekintést nyertünk a gyógynövénytermesztés világába is. Gyergyószárhegyen megtekintettük a ferences kolostort és a Lázár-kastélyt, majd a Tarisznyás Márton Múzeumban a térség történelmével és örökségével ismerkedtünk meg.

Kirándulásunk egyik legemlékezetesebb része a Békás-szoros és a Gyilkos-tó felfedezése volt, ahol Erdély páratlan természeti szépségeit csodálhattuk meg. Gyergyóremetén helyi mesterségekkel, hagyományokkal és a vidéki élet értékeivel találkozhattunk, este pedig néptáncos program zárta a napot.

Utunk során felkerestük Madéfalva emlékhelyét, testvériskolai látogatást tettünk Csíkszépvízen, megismertük az örmény közösség történetét, majd Csíksomlyón a kegytemplomban tölthettünk el meghitt perceket. Farkaslakán Tamási Áron síremlékénél tisztelegtünk, a Medve-tónál pedig egy kellemes sétával zártuk a napot.

Hazafelé Marosvásárhelyen a Kultúrpalotát és a város nevezetességeit tekintettük meg, majd a Király-hágónál búcsúztunk Erdélytől.

A kirándulás során nemcsak új ismeretekkel gazdagodtunk, hanem közelebb kerültünk a határon túli magyarság történelméhez, hagyományaihoz és mindennapi életéhez is. Az együtt töltött napok számos maradandó élménnyel gazdagították közösségünket, amelyekre még sokáig emlékezni fogunk.